Međunarodni carinski dokument CPD omogućava privremeni uvoz vozila u pojedine zemlje Evrope*, Azije*, Bliskog istoka*, Afrike*, Južne Amerike*(1), kao i u Kanadu, Australiju i Novi Zeland, bez plaćanja carinskih taksi i dažbina. On takođe omogućava korisniku da istim vozilom putuje više puta, u više zemalja (5, 10 ili 25)*(2) i predstavlja garanciju da će vozilo biti ponovo izvezeno iz zemlje u koju putuje, u predviđenom roku, i ako ne može iz nekog razloga da bude ponovo izvezeno (na primer, zbog krađe, totalne štete, itd) – da će sve carinske takse i dažbine biti uredno plaćene.
Osnova za izdavanje karneta su međunarodne carinske konvencije Ujedinjenih nacija o privremenom uvozu privatnih (1954.g.) i komercijalnih drumskih vozila (1956.g.), čija je revizija izvršena 1992. godine. Karnete izdaju Međunarodna automobilska federacija (FIA, francuski: Federation Internationale de l’Automobile) i Međunarodni turistički savez (AIT, francuski: Alliance Internationale de Tourisme).
Karnet je zvanični dokument i vlasništvo je kluba AMSS koji ga izdaje neposrednom korisniku (fizičkom ili pravnom licu), na osnovu važeće saobraćajne dozvole vozila i koji važi uglavnom godinu dana (osim u slučaju kada saobraćajna dozvola ističe ranije). Korisnik mora da vodi računa o ovom dokumentu, na isti način kao što to čini sa ličnom kartom ili pasošem, kreditnom karticom, ili nekim drugim ličnim dokumentom.
Za izdavanje karneta obezbeđuje se garancija u vidu depozita koji korisnik karneta mora da položi (u iznosu od 70% od vrednosti vozila)*(3), a koji se vraća korisniku po povratku s putovanja, isključivo na osnovu uredno regulisanog karneta. Uredno regulisan karnet znači da je overen listić karneta pri ulasku i posebno po izlasku iz zemlje (zemalja) u koju(e) je korisnik putovao, a koja(e) zahteva(ju) karnet CPD.
Podaci koji se unose u karnet moraju da budu identični podacima iz saobraćajne dozvole, s obzirom da netačni i nepotpuni podaci mogu da budu predmet poteškoća pri prelasku granice.
Izdati karnet ne može da važi za neko drugo vozilo ili drugog korisnika, odnosno u toku važenja karneta, samo korisnik karneta može da koristi vozilo za koje je izdat karnet. Ni u kom slučaju vozilo ne može da bude prodato, iznajmljeno, pozajmljeno, poklonjeno, založeno ili ostavljeno na korišćenje trećem licu. Korisnik karneta je odgovoran za posledice koje nastaju usled gubitka ili zloupotrebe karneta.
Ukoliko karnet bude izgubljen ili uništen dok je vozilo u inostranstvu ili u slučaju krađe ili napuštanja vozila, korisnik mora odmah da se javi izdavaocu karneta (AMSS), direktno ili posredstvom odgovarajuće asocijacije/automobilskog kluba zemlje u kojoj se nalazi, i postupi po uputstvima koje će dobiti u vezi sa nastalim slučajem.
Po okončanju putovanja, odnosno najkasnije do isteka važnosti, uredno regulisani predmetni karnet vraća se izdavaocu (AMSS).